A Szerelmesek napja, a Valentin nap eredete 2018-02-12
Lupercus és Júnó
Tekintsünk vissza egészen az ókorig. Feljegyzésekből, kutatók munkáiból tudhatjuk, hogy már akkoriban is tartottak szertartásokat, amelyek célja Lupercus isten kiengesztelése és tiszteletük kimutatása volt Júnó Istennő felé. Lupercust farkas alakban ábrázolták és rossz indulatúnak tartották, ezzel szemben Júnó, Jupiter felesége a szülés és házasság istennője volt. Ezen korai időkben is február 14-e környékén tartották az ünnepséget.
Miből ered a Valentin nap elnevezés?
Az elnevezés eredetére több történetet is találhatunk, amelyekben közös, hogy a római korból származnak, II. Claudius császár idejében játszódnak és egy személy, Valentin halálához fűződnek.
Az első eredet történetben Valentin olyan pap volt, aki a császári utasítás ellenére szentesítette a szerelmesek szerelmét, összeadta őket. Amiért Claudius börtönbe záratta, ám ott megismerkedett a börtönőr vak lányával. Imádkozott érte és imáival visszaadta látását. Kivégzése napján, február 14-én, levelet írt a lánynak, amelyet “A Te Valentinod” szignóval zárt. Ezt a levelet tekinthetjük az első Valentin napi üdvözlőnek.
A második történet is II Claudius uralkodásához köthető, aki ütőképes hadsereg felállítását szerette volna véghez vinni. Céljai megvalósításához az egyedülálló katonákban látta meg a lehetőséget. Ezért megtiltotta a katonaköteles férfiak számára a házasságkötést. Ám Valentin püspök ezzel nem értett egyet, titokban összeadta a szerelmeseket. Kis idő elteltével a császár tudomást szerzett ténykedéséről, elfogató parancsot adott ki ellen és február 14-én kivégeztette. Eme történet szerint a hős püspök emlékét őrzi a Valentin nap.
A Belga Sörmester ajánlásával: Szerelmesek söre #beermyvalentine
Eddigi tapasztalatainkból tudhatjuk, hogy a belgáknak közel mindenre, minden eseményre akad egy jó sörük, a Valentin nappal sincs ez máshogyan! Engedje meg, hogy ez alkalommal is említést tegyünk a Gallica Kriexusáról!
